Zofia ble næringsavdelingens første lærling!

Som lærling i innholdsproduksjon har Zofia Ksen fått prøve seg på alt fra filming og grafisk design, til nettsider og sosiale medier. Samtidig har hun gitt næringsavdelingen nye perspektiver, oppdatert kompetanse og et yngre blikk på eget arbeid.

Møt Zofia

Portrett av en person med rødt ytterplagg og TEDx Arendal-akkreditering, stående foran en bygning. - Klikk for stort bildeZofia har gjort en super jobb som lærling i innholdsproduksjon for næringsavdelingen i Arendal kommune. Kristoffer Toth

Zofia har vært lærling i innholdsproduksjon i næringsavdelingen i Arendal kommune siden august 2024. I mai 2026 tok hun fagprøven, etter to lærerike og innholdsrike år.

Før læretiden gikk hun medieproduksjon ved Sam Eyde videregående skole. I næringsavdelingen har hun fått bruke det hun lærte på skolen i møte med reelle oppdrag, ulike målgrupper og mange forskjellige samarbeidspartnere.

– Det har vært veldig variert. Jeg har lært mye og blitt kjent med mange nye mennesker, sier Zofia, som er godt fornøyd med læretiden.

Fullmåne over havet sett gjennom furutrær i Raet nasjonalpark, med teksten «Ting du ikke visste om Raet nasjonalpark». - Klikk for stort bildeKombinasjonen bilde og tekst kan være virkningsfullt innhold når man skal markere seg på sosiale medier.

Fra idé til ferdig innhold

Gjennom læretiden har Zofia jobbet med innhold til sosiale medier og nettsider, i tillegg til annonser og annet materiell for trykk. Arbeidsoppgavene har blant annet bestått av filming, videoredigering og grafisk design.

Hun har fått erfaring med hele arbeidsprosessen – fra å forstå behovet til en oppdragsgiver og planlegge innholdet, til å produsere og levere et ferdig resultat.

Zofia trekker frem god veiledning fra kollegaene som en viktig støtte i utviklingen. Samtidig har hun gradvis fått mer ansvar og større selvstendighet i arbeidet.

Som lærling har hun blant annet produsert innhold for TEDxArendal, Visit Arendal og Fremtidens kommuner. Det har gitt henne mulighet til å jobbe med ulike uttrykk, kanaler og målgrupper.

Mer enn bilder og video

Innholdsproduksjon handler ikke bare om å lage noe som ser bra ut. Gjennom læretiden har Zofia også fått kompetanse innen etikk og personvern, bærekraft, kildekritikk og formidling.

I kommunikasjonsarbeidet må man blant annet vite hvordan bilder, video og musikk kan brukes på en korrekt måte, vurdere informasjon kritisk og tilpasse budskapet til målgruppen.

– Innhold i sosiale medier kan gi ulike inntrykk. Derfor er det viktig å tenke gjennom hvilket inntrykk man ønsker å skape, forteller Zofia.

Flere røde TEDx Arendal-navneskilt med snorer henger samlet på et stativ. - Klikk for stort bildeAlt ligger i detaljene på et godt arrangement. Her illustrert med akkrediteringskortene for TEDxArendal 2025. Kristoffer Toth

Nye perspektiver i avdelingen

Zofia var den første lærlingen i næringsavdelingen. Leder Kåre Andersen forteller at erfaringen har vært svært positiv.

– Det har vært både hyggelig og lærerikt for oss. Zofia har bidratt med nye perspektiver og oppdatert kompetanse som også har kommet resten av avdelingen til gode, sier Andersen.

Han trekker særlig frem verdien av å få inn en ung medarbeider med fersk fagkunnskap og et nytt blikk på avdelingens arbeid og prioriteringer.

Å ha en lærling innebærer at kollegaene må sette av tid til veiledning og faglige diskusjoner. Samtidig gir det arbeidsplassen en anledning til å se egne arbeidsmetoder med nye øyne.

– Zofia har utviklet seg gjennom læretiden, men vi har også lært mye av henne. For oss har dette vært en svært positiv erfaring. Det er viktig at vi selv forstår hva det innebærer å være lærebedrift, særlig når vi oppfordrer næringslivet til å ta inn og utdanne lærlinger, sier Andersen.

For Zofia har læretiden gitt praktisk erfaring, faglig utvikling og et stort nettverk. For næringsavdelingen har den gitt nye ideer og viktig erfaring med å være lærebedrift. 

Scene fra TEDxArendal med en foredragsholder i rullestol foran stor TEDx-logo og tekst om foredraget. - Klikk for stort bildeInnholdsproduksjon kan være mye. Deriblant design på bakgrunnsbildet på en stor scene! Skjermdump fra TEDxArendals nettside

Vil du jobbe med oss?

Enten du vil være lærling, eller er nysgjerrig på hvordan det er å jobbe i kommunen vår, må du gjerne bli bedre kjent med oss. På nettsiden vår har vi samlet nyttig informasjon om det å jobbe i Arendal kommune.