Ergonomi og pedagogikk

Velkommen til Marisberg barnehage – en barnehage som slipper barna til! Slipp barna til og se hva de får til.

På Marisberg ser personalet sammenheng mellom å jobbe godt ergonomisk for voksne samtidig som vi gir barna et godt pedagogisk tilbud. Barn har en iboende kraft til å ville klare selv. Når vi samtidig legger til rette for et godt fysisk miljø, oppstår det en vinn – vinn situasjon! Barna får gode forutsetninger for å utvikle og lære i de hverdagslige situasjonene de er oppe i i løpet av dagen, og de ansatte får kan bedre sin helse ved å unngå uheldige belastninger her og nå, og over tid.

Barns medvirkning og mestring har stort fokus i arbeidet vårt med ergonomi og pedagogikk.

Våre mål er

  1. Å slippe barna til!
  2. Å være en helsefremmende barnehage
  3. Nærvær på 95% hos personalet

Vi jobber helsefremmende

En oversikt fra NAV viser at over 40% av sykemeldinger i barnehagene handler om muskel og skjelettplager. De fleste av disse plagene bygger seg opp over tid – vi kaller det den “langsomme ulykken”. 

Ved å jobbe godt med å finne gode arbeidsstillinger og redusere stress ved å ha god fordeling og struktur på arbeidsoppgaver har vi tro på at høyere grad av nærvær hos personalet. Da jobber vi helsefremmende samtidig som vi bidrar til å skape gode rammer for barna der stabilitet og forutsigbarhet er nøkkelord.

Når vi jobber helsefremmende har vi fokus på å skape et arbeidsmiljø og en samværskultur som gir god helse og utvikling for alle ansatte. Vi retter søkelyset på de positive og helsefremmende faktorene ved et arbeidsmiljø og jobber systematisk med helse, miljø og sikkerhet.

Barna lærer og blir robuste gjennom hverdagsaktiviteter 

På Marisberg har vi tro på at barna lærer og blir mer robuste gjennom å slippes til i hverdagsaktiviteter! Gjennom f.eks. å øve på å ta på sokken, dekke på bordet, rydde på plass eller finne egne ting, finne sin egen bleie i egen hylle, og ta strikken under skoa lærer barn å mestre situasjoner som de vil møte på senere i livet. I disse situasjonene må barna også øve på å takle ulike følelser som de kan kjenne på i situasjoner der de ikke får ting til.  

Forskningen viser at det faktisk er barnets oppvekstmiljø, altså kvaliteten på relasjonene barnet er omgitt av, som i stor grad påvirker om barnet blir robust eller ei. Robusthet er styrke og en viss motstandskraft. Robusthet er å kjenne denne styrken sammen med sin begrensning. Det er å sette tydelige grenser og forventinger slik at barnet lærer å tåle motgang. Robusthet er å reise seg igjen, og f.eks. vite at det ikke er verdens ende å ikke klare glidelåsen på første forsøk, feste borrelåsen på skoen, eller å måtte gå ut når barnet helst vil være inne – eller omvendt.

Godt samarbeid med dere foreldre

Oppfølging og felles forståelse sammen med foreldrene i barnehagen vil skape en bedre utvikling for barna.

Denne filmsnutten og teksten vil gi dere et grunnlag for felles forståelse.

Her kommer noen konkrete tips til hva du som forelder kan gjøre for å samarbeide godt med oss i arbeidet med ergonomi og pedagogikk, og samtidig fremme ditt barns utvikling:

Kan du ta deg tid ved levering og henting – la barnet klare mest mulig selv?

Kan barnet gå inn selv? – vi ønsker færre løft.

Kan barnet leveres til ansatte som sitter? - For å forhindre løft.

La barnet klatre opp og ned av tripp trapp og stellebord. Støtt barnet underveis.

Vogn og legging er verstingen for ryggen til de ansatte – vær positiv til å la barnet sove på madrass.

Måltid - la barnet være med å dekke bord og smøre selv.

Ha store nok klær som barnet klarer å kle på seg selv – hjelp oss å holde det ryddig og oversiktlig i garderoben.

Hverdagssituasjoner er pedagogiske situasjoner, og de vil være gode læringssituasjoner. Der tar vi oss tid og organiserer godt.

Inngå i samspill med barnet ditt, der dere er emosjonelt tilgjengelige for dem. Det å dele felles gleder og sorger sammen, og at barnet på samme tid får erfare at dere kan bære både gode og vonde følelser sammen er viktig! Dette vil gi grobunn for at barnet opplever at også vonde følelser er overkommelige, og at dere, foreldre er forutsigbare og pålitelige. Det vil føre til at barnet blir trygt nok til å ta sunne sjanser, og får et sunt forhold til stressende situasjoner. Å våge å ta sunne sjanser medfører at barnet erfarer mestring i møte med nye utfordringer, og får tro på at utfordringer er til for å løses!