En helaften med Torp under bakken

Mellomtrinnet ligger ikke på latsiden om dagen. Mandag var hele trinnet på Røyerfjell.

Gruvene i Røyerfjell AF

 

Mellomtrinnets klasserom er som kjent ikke kun i skolens klasserom. Den er ute. I vår nære, men samtidig fjerne historie for folk flest i dagens turbo-samfunn.

Trinnet har tidligere besøkte gruvene på Solborg, men i dag ble klasserommet i gruvene på Røyerfjell.

Røyerfjell gruver er et historisk gruveområde på Agder som var del av jerngruvedriften i det såkalte Arendalsfeltet, et av Norges viktigste jernmalmområder. 
Her ble det hovedsakelig utvunnet magnetitt, en jernmalm av høy kvalitet som ble brukt ved jernverk som Næs, Froland og Egeland. 
Driften hadde sin storhetstid fra 1600‑tallet og fram mot midten av 1800‑tallet, da trekullbasert jernproduksjon var en viktig næring på Sørlandet. 
Gruvedriften foregikk i dagbrudd og sjakter i bratt berg, og spor etter skjerping, tipper og stollåpninger kan fremdeles ses i landskapet. 
I dag regnes Røyerfjell gruver som et kulturminne og brukes mest til friluftsliv og lokalhistorisk formidling.

Og det siste har vi Nesheims Jan Erik Torp til. Derfor har våre heldige elever nok av historier å snakke om rundt middagsbordet i ettermiddag.